Kartuş Filtreler

Su arıtma cihazlarında kullanılan kartuş filtreler değişik amaçlara yönelik ve değişik ebatlarda olabilmektedir.

Çeşitli boy ve ebatlarda kartuş filtreler ve filtre kapları

Ebatlarına göre kartuş filtreler standart olarak 10inch, 20inch, 30inch, 40inch şeklinde sınıflandırılır. İşlevlerine göre sediment tutucu iplik ya da spun kartuş filtreler, organik bileşik, klor, ağır metal tutucu gibi granül aktif karbon ya da blok aktif karbon filtreler, sertlik giderici reçine filtreler, boş shell kap olarak adlandırılan kartuş filtre kaplarına birtakım minerallarin ilavesiyle spesifik olarak tasarlanan özel amaçlı demir mangan gideren filtreler, arsenik gideren filtreler olarak sıralanabilir. Kartuş filtreler ev tipi cihazlarda kullanıldığı gibi endüstriyel cihazlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İhtiyaca uygun suyun üretilmesi maksadıyla ön arıtıcı olarak kullanılmaktadırlar. Kartuş filtrelerin en fazla kullanıldığı alan sediment tutucu olaraktır. Genelde sediment tutucu olarak endüstriyel uygulamalarda iplik sargılı kartuş filtreler, evsel tip uygulamalarda ise elyaf (spun) filtreler kullanılmaktadır. Bu filtrelerin süzme kapasiteleri 1 Mikron, 5 Mikron, 10 Mikron, 25 Mikron olarak değişmektedir. Yeraltı, kuyu suları oldukça fazla miktarda kum, çakıl, silis, kil gibi iri partiküller içerebilmektedir. Şebeke sularında borularla birlikte taşınan iri partiküller olabildiği gibi özellikle su kesilmelerinde boruların içinde çökelen iri partüküllerin suyun açılmasıyla kuvvetli tazzikle evlere kadar taşındığı çok görülmüştür. Bu gibi durumlarda kullanılacak kartuş filtreler hem cihaz hem insan sağlığı açısından çok faydalı olacaktır. Beyaz olan filtrelerin renginin kısa bir süre içerisinde koyu kahverengi renge dönüşmesi bir çok müşterimiz tarafından hayretle karşılanmış, daha önce banyo yaptıkları yemeklerinde kullandıkları suyun bu kadar kirlilik içerebileceğine inanamadıklarını dile getirmişlerdir. Evsel tipte en çok 10 inch boyutundaki kartuş filtreler kullanılmaktadır. Suyu süzme kapasitelerine göre de en çok 5 mikron filtreler kullanılmaktadır.

Akvaryumlar için geliştirilmiş reverse osmosis cihazıReverse osmosis sistemlerden önce ön arıtım olarak kullanılan kartuş filtrelerin en yaygın kullanım şekli 10 inch 5 mikron spun sediment filtre, 10 inch granül aktif karbon, 10 inch 5 Mikron blok aktif karbon şeklindedir. Bu tip kartuş filtreler bir filtre kabına ihtiyaç duyar ve kapasitesi dolduğu zaman yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Yıkanabilir 10 inch plastik ve çelik olmak üzere 80-100Mikron mertebesinde süzüm yapabilen yıkanabilir kartuşlar da mevcuttur. Bunlar genellikle şebeke sistemlerinin girişinde kullanılır, eğer suda çok fazla iri partiküller mevcut ise yıkanabilir kartuş filtrenin kullanımı diğer filtrasyon sisteminin ömrünü uzatacağından ekonomi sağlamaktadır. Kartuş filtrelerin boyutu 10 inch olup genişlikleri 2,5inchdir. Daha kalın 4inch filtreler big blue filtre olarak adlandırılıp yaygın olarak 10 inch ve 20 inch boyutlarında kullanılmaktadır. Yine bu sistemler evlerde tesisat girişinde kullanılabilmektedir, ebatları büyük olduğu için daha fazla kirlilik tutma kapasitesine sahiptir. Endüstriyel alanda da kullanılan bu sistemlerin bir diğer alternatifi endüstriyel sistemler içerinde yer alan çoklu kartuş filtreleridir. Bu tip filtreler bir hazne içerisinde birden fazla kartuş filtrenin kombinasyonundan oluşturulmaktadır. Çok yüksek kapasitelerde dahi bu filtreler rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu tip sistemler ihtiyaç duyulan debiye ve suyun kirlilik durumuna göre tasarlanmaktadır. Kartuş filtreler ile yüksek kalitede filtrasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Evsel tipte RO cihazlarından sonra kullanılan kullan at tipinde filtre kabına ihtiyaç duymayan kartuş filtreler de vardır, bunlara in-line kartuş filtreler denilmektedir. Bu tip filtreler genellikle son aşama olarak suyu tatlandırıcı görev üstlenirler. Hindistan cevizi kabuğu (coconut) hammaddeli aktif karbon in-line kartuş sudaki olumsuz tadı yok ederek suyu tatlandırır ve içimi hoş lezzetli bir hale getirir. Alkali filtreler suya kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum gibi +2 değerlikli iyonların takviyesini yaparak suyun PH seviyesini yükseltir ve suyu alkali yapar. Antioksidan filtreler detoks(detox) olarak da adlandırılır suya bol miktarda negatif elektron ve uzak dalga boylu kızılötesi ışınlar (far infrared) yayarak suyu aktive eder ve suyun negatif ORP potansiyelini artırır. Böylece bu filtreden geçmiş suyu içnelerin bağışıklık sistemi günden güne güçlenerek hastalıklara karşı direnç kazanır. Infrared filtreler sadece uzak dalga boylu kızılötesi ışın yayarlar ve suyu aktive ederler. Mix-bed reçine diğer adıyla silikat reçinesi distile su elde etmek için kullanılır. Bu filtreden geçen suyun içerisindeki tüm anyon ve katyonlar tutularak neredeyse %100 saflık derecesine ulaşılır. Mikrosiemens cinsinden su değerleri ölçüldüğü vakit 0'a yakın sonuç verir. Bütün bu filtreler in-line tipi kartuş filtreler olup kullanım ömrü bittiği zaman atılarak yenisi ile değiştirilmektedir.  

Su Arıtma Cihazının Zararları

       Bilinçsizce kullanılan her şey yararlı olacağı halde zararlı olabilir. Su arıtma cihazları da bilinçsiz kullanıldığı takdirde zararlı olabilmektedir. Su arıtma cihazları satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu satın alınan yerin teknik hizmet yeterliliğinin olabilmesidir. Günümüzde su arıtma cihazları oldukça popüler olmaya başlamış ve ticari kabiliyeti olan kişiler ticari çıkar amacaı sağlayabilmek için sektöre bilinçli bilinçsiz şekilde girmeye başlamışlardır. Yurt dışından ve de özellikle uzakdoğu ülkelerinden sertifikasız ve kalitesiz ürünleri getirip ülkemizde pazarlamaktadırlar. Özellikle internet üzerinden tüketiciyi cazip edebilecek çok uygun fiyatlara satışlar yapılabilmektedir. Genelde kullanışsız ve kalitesiz olan bu ürünler internette profosyonel pazarlama teknikleri ile birlikte göz alıcı web sayfaları ile tanıtılarak yoğun miktarda satışlar yapılmaktadır. Markasız olan bu ürünler uydurma markalarla pazarlanıp markanın adı kötüye çıkmaya başladığı anda marka ismi ve ilgili web sayfaları değiştirilerek tekrar pazarlanmaktadır. Tüketicinin internetten alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken ilk şey ürünü pazarlayan firmanın kimliğinin ve iletişim bilgilerinin internet sitesinde açık bir şekilde belirtilmiş olması gerekliliğidir. Bu bilgileri vermeyen firmalardan daha doğrusu sözde firmalardan tüketici haklılığını koruyabilmek adına şiddetle uzak durulması gerekir.

       İkinci bir konu satın aldığınız su arıtma cihazı plastik bir meteryalden yapılmışsa içme suyu standartlarına uygun sertifikaya sahip olup olmadığıdır. Water Quality, FDA (food and drug administration), NSF (National Sanitation Foundation) gibi kuruluşlardan alınmış olan sertifikalar cihazınızı gönül rahatlığı ile kullanabilmeniz için önemlidir. Malzeme plastikten yapılmış ise muhakkak ki bir kullanım ömrü söz konusudur. Bunun için yetkili satıcınıza danışabilirsiniz.

       Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken husus giriş suyunuzun kalitesidir. Su arıtma cihazları her türlü suları arıtabilecek şekilde dizayn edilebilirler ancak evsel tipteki cihazlar genellikle şehir şebeke suları için üretilmiş olan cihazlardır. Eğer kuyu suyu kullanıyorsanız muhakkak kullandığınız suyun düzenli olarak analizini yaptırmalı ve içme suyu standartlarına uygunluğunu test etmelisiniz. Suyunuzda içme suyunuzda olmaması gereken konsantrasyonlarda kirletici maddeler (arsenik, bor, kurşun, civa, kadmiyum gibi ağır metaller ve toksik maddeler bakteriyolojik kirlilik olması durumunda cihazınızın suyu arıtmak konusunda etkili olup olamayacağını muhakkak satın aldığınız bayiye danışınız.

        Dördüncüsü ise arıtma cihazınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlardır. Suyunuzun kullanım miktarı ve kirlilik durumuna göre filtrelerinizi belirli periyotlarla değiştirmeniz gerekmektedir. Reverse osmosis (ters osmoz) sistemlerde ön filtreler membran filtreyi korumak maksadıyla kullanılmaktadır. Aşırı kirlilikten dolayı işlevini yitiren ön arıtım filtreleri membranı koruyamayarak su kalitesinin bozulmasına yol açabilir ve hatta bakteri üremesine neden olup musluk suyunuzdan daha kötü bir su elde etmenize neden olabilir. Filtreleri sağlığınız açısından belirli periyotlarla değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Filtre değişimlerinde filtre kaplarını ve su tankını dezenfekte ediniz. Cihazın borularını kontrol ederek gerekli gördüğünüz halde boruları da değiştiriniz. Borularda zamanla durgun haldeki su özellikle filtre değişimlerine riayet edilmediği zaman bakteriyolojik üreme için uygun bir ortam oluşturabilmektedir. Son zamanlarda piyasada mikroişlemcili suyun giriş ve çıkış özelliklerini analiz ederek sürekli kontrol eden, belirli aralıklarla ters yıkamalar yaparak bakteriyolojik kirliliğin önüne geçen ve filtre değişim zamanının geldiğini uyaran tipinde cihazlar da vardır ancak fiyatları oldukça yüksek olup fiyat/performans açısından düşük seviyelerde kalmaktadır.

       Beşinci olarak piyasada satılan reverse osmosis (ro) su arıtma cihazları genelde 5 filtreden oluşmaktadır. 3 adet ön arıtım filtresi çoğunlukla 5 mikron sediment, blok ya da granül aktif karbon, 1 mikron sediment şeklinde olup, 75 GPD membran filtre ve coconut bazlı tatlandırıcı aktif karbon filtreden oluşmaktadır. Klasik reverse osmosis sistemleri suyu %90-99 mertebesinde arıtabilmektedir. Kirletici maddelerin yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor, demir gibi sağlığımız için faydalı olan mineraller de ne yazıkki zararlı maddelerle birlikte arıtılmaktadır. Bu hususta 6. aşama olarak mineral filtre ya da alkali filtre kullanılmasını kesinlikle tavsiye ederiz. Reverse osmosis sularının yapısı agresiftir. PH seviyesi genelde 7’nin altı olup asidiktir. Bu sular bizim diyetimiz için de uygun değildir. Zaten yoğun miktarda asidik yiyecekler tüketen vücudumuzdaki hücrelerimiz asidik artıkları uzaklaştırmak için oldukça fazla efor göstermektedir. PH seviyesi yüksek alkali sular tüketmenin diyetimiz açısından oldukça fazla olumlu yönleri olacaktır. Hücrelerimizi rahatlatan alkali suyun vücudumuzdaki toksik maddeleri uzaklaştırması çok daha kolay bir şekilde olmaktadır. Alkali suyun özellikleri vücudumuzdaki organik suyun özelliklerine yakındır. Kolay adapte olur ve hücrelere giriş çıkış hızları normal sulara göre 3 kat daha fazla olabilmektedir. Su içerisindeki mineraller de iyonik halde hazır bir şekilde hücrelere taşınırlar. Bu bakımdan su içerisindeki minerallerin zenginliği önemlidir. Eğer evinizde bir reverse osmosis sistemi kullanıyorsanız muhakkak 6. filtre olarak alkali filtreyi sisteminize ilave etmelisiniz. Mineralsiz bir su içmenin zararlarını uzun yıllar sonucunda görmeye başlayabilirsiniz bu bakımdan vakit kaybetmeden bir alkali filtre edinin.

 

       Kaliteli bir cihaz satın alıp yukarıda saydığımız hususlara dikkat ettiğiniz sürece su arıtma cihazlarının herhangibir zararı söz konusu değildir. İçtiğiniz su sağlık açısından diğer musluk suyu, şişe suyu, damacana suları gibi sulara kıyasla çok daha sağlıklı olduğu gibi ekonomik açıdan da uygun fiyatlı bütçenizi sarsmayacak şekilde su tüketebilmenize yardımcı olacaktır.

Su Arıtma Cihazları

Su arıtma cihazlarını sınıflandıracak olursak piaysada tezgahaltı ve tezgahüstü olmak üzere 2 grupta sınıflandırabiliriz. Niteliklerine göre de su yumuşatma, reverse osmosis (ters osmoz), mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon, alkali su arıtma olarak sınıflandırma yapabiliriz.

su arıtma cihazları sınıflandırması

Su yumuşatma sistemleri genel olarak kullanma amaçlı sular için tasarlanmış olup içme sularına yönelik uygun cihazlar değillerdir. İçme suları için ekstra özellikleri olan cihazların kullanılması gerekmektedir. Özellikle su yumuşatma kullanılan sistemlerde içme suyu eldesi için revers osmosis sistemler ve sonrasında alkali suların kullanımı önerilmektedir. Su yumuşatma cihazından sonra kullanılacak ultrafiltrasyon sistemi bakteri ve virüs dezenfeksiyonu açısından mükemmel ve ekonomik bir sistem olmakla birlikte içme suyuna yönelik uygun bir sistem olmamaktadır. İçilebilir nitelikteki sular için ön arıtım filtreleri ile beraber ultrafiltrasyon sistemi mineralleri kaybetmemesi özelliği ile mükemmel bir arıtma tekniği olmaktadır. İçme suyu amacına yönelik evsel ultrafiltrasyon sistemlerinde su kaybı olmamaktadır. Cihaz suyu filtrasyondan geçirdikten sonra olduğu gibi iletmektedir. Nanofiltrasyon sistemlerinde ise kullanılan teknolojiye bağlı olarak ters yıkama var olan sistemlerde az da olsa su kaybı yaşanabilmektedir. Evsel reverse osmosis cihazlarında ise %70’e yakın su kaybı yaşanmaktadır. İçme suyu şebekemiz çok kirli değilse ve özellikle arsenik, kurşun, kadmiyum, brom, bor, civa, aliminyum, bakır, kalay, krom, platin gibi ağır metaller su içerisinde yer almıyorsa reverse osmosis (ters osmoz) sistemlerinin kullanılmasının hiçbir anlamı yoktur. Bu sistemler yerine su kirlilik derecelerine bağlı olarak az kirliden çok kirliye doğru sırasıyla mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon ürünleri tercih edilebilir. Evimizde kullanma amaçlı olarak su yumuşatma sistemleri kullanılabilir ancak içme suyu için mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon teknolojilerinden birini kullanacaksak ayrı bir hattan cihaza su almamız faydalı olacaktır. Buna imkan yoksa su içerisindeki tuz iyonları yoğunluğu bakımından ters osmoz sistemlerinin tercih edilmesi gerekir. Ultrafiltrasyon ve nanofiltrasyon cihazları ülkemiz için çok uygun olmasına karşın ne yazıkki piyasada aynı sıklıkla bulunamamaktadır.

 

Piyasada su arıtma cihazlarını ost, ihlas, waterlife, espring, comtech, naturel, waterbox, aqualine, spring water, türksu, aquatürk, ocean, dinamik, rainbow, rainsoft, bmb, bms gibi markalarla bulabilirsiniz

Evsel Su Arıtma

Evsel su arıtma cihazları genellikle içme amaçlı olarak kullanılan su arıtma cihazları olarak tanımlanmaktadır. Bu amaçla piyasada çok çeşitli ürün bulabilmek mümkündür. Evsel su arıtma cihazlarının fiyatları çok çeşitlilik gösterebilmektedir. Evsel su arıtma cihazlarını öncelikle tezgahaltı ve tezgahüstü olmak üzere iki grupta sınıflandırabiliriz. Tezgahaltı cihazlar genellikle mutfaktaki evyenin bulunduğu banko altındaki dolaba yerleştirilmektedir. Buradaki yarım parmak temiz su hattından cihaza hat alınır ve atık su gideri de lavabo pis su giderinin bulunduğu hatta bağlanır. Tezgahaltı cihazlar ilk başlarda çok yer kaplamasıyla şikayet edildiyse de son zamanda çıkan kompakt cihazlar sayesinde bu yer kaplama sorunu ortadan kalkmıştır.

tezgahaltı su arıtma cihazı montajı

Cihazın kendine ait bir musluğu vardır, bu musluk banko delinmek suretiyle tezgahüstüne yerleştirilir. Cihazların montajı oldukça basittir, kullanım kılavuzundaki yönergeler izlenerek rahatlıkla montajı yapılabilir. Montaj için matkap, ingiliz anahtarı gibi aletlerin kullanılması gerekmektedir. En sık kullanılan tezgahaltı cihazlar 5 filtreli reverse osmosis (RO, ters osmoz) sistemleridir. 6. filtre olarak alkali filtrelerin kullanıldığı sistemler de vardır ve kesinlikle alkali filtreli ya da mineral filtreli sistemlerin kullanılmasını tavsiye etmekteyiz. RO sistemler sudaki arsenik gibi zararlı maddeleri alırken vücudumuz için faydalı olan mineralleri de sudan almaktadır. Su saflaştırıcı bir sistem olan RO’nun arıtmanın yanında bu özelliği bir dezavantaj teşkil etmektedir. Minerallerden yoksun bir suyun ph seviyesi de düşük olup asidik özellik içermektedir. Asidik su sağlıklı beslenme adına uyguladığımız diyete uygun değildir. Zaten beslenme tarzımız asidik tarafa daha yatkın olduğundan tüketilen içeceklerde alkali özelliklerin yoğun olması aranmalıdır. Alkali su diyetimiz için uygun olup sağlık açısından son derece faydalı olmaktadır. Su 5 filtreden geçip temizlendikten sonra 6. filtreden geçip vücuda yararlı olan minerallerin takviyesiyle alkali özellik kazanmaktadır. Cihaz musluğunu açtığınız zaman içilebilir hoş, taze ve sağlıklı bir alkali su üretmiş olursunuz.

Su Arıtma Nedir?

Olaya mühendislik açısından yaklaşacak olursak su arıtma deyince bizim anladığımızdan biraz farklı bir anlam ortaya çıkabilir. Halk arasında su arıtma deyince genel olarak biraz olumsuz bir anlam taşıdığını düşünmekteyim. Bu da yıllar önce İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya gibi büyükşehirlerimizde başlayıp dalga dalga Anadoluya yayılan tekli, ikili, üçlü su arıtma cihazlarından kaynaklanmaktadır.

eski tip üçlü su arıtma cihazı

Neydi bu cihazlar, işlevleri neydi, suda ne gibi maddeleri arıtma özelliğine sahipti, suya ne gibi bir katkı sağlıyordu bilmiyorduk. Sadece evlerimize gelen tanıtım elemanlarının anlattığı bir kaç kelime ile mürekkepli suyun cihazdan geçerek nasıl berrak hale dönüştüğüydü (yani arıtma cihazının mürekkebi bile yok ederek işe yaradığı fikri) hafızalarımızda kalan. Bir kere alıyordunuz ürünü satan pazarlamacıdan pazarlamacıya değişmekle birlikte 5-10 yıl gibi bir süre ile sadece ayda birkaç kez tuzla yıkayarak gayet leziz bir su içme şansına sahip oluyorduk. Ne yapıyordu bu cihazlar, neyi arıtıyorlardı çok önemli değildi bizim için. Önemli olan musluk sularımızın kalitesi bozulduğu için lezzeti hoş olan bir su içebilmekti. Piyasada da yeni yeni çıkmaya başlayan şişe suları ve damacana suları vardı. Ancak fiyatları yüksekti ve suya sürekli para vermek fikri çoğumuz için yabancıydı. Vücudumuzun %60-70’i suydu, bu bakımdan suyun sağlık açısından önemini biliyorduk çoğumuz belkide ancak güzel yurdumuzun dört bir tarafında kaynağından çıktığı halde içilebilir nitelikli kaliteli sular oldukça suya para harcamak fikri herkese abes geliyordu.  Ama sanayileşme, fabrikaların artması, şehirsel yaşamların astronomik hızlarla artması, çarpık yapılaşmalar bizim sularımızın da kalitesini bozdu ve çeşmeden içtiğimiz suları içememeye başladık.  İşte o zaman akıllı birkaç girişimcinin sayesinde daha önce yurtdışında yaygın olarak kullanılan bu cihazlar ülkemize de ithal edilmeye başlandı ve hatta bir müddet sonra kendimiz de bu cihazlardan üretmeye başladık. Ne vardı bu cihazların içerisinde, çoğunlukla 3 tip farklı malzeme vardı. Kuvartz kum, aktif karbon ve sodyum bazlı reçine. Tekli ve ikili cihazlar için karışım şeklinde, üçlü cihazlar için de her tüpte farklı malzeme olacak şekilde uygulanış biçimleri vardı. Su arıtma sistemlerinde ön arıtım olarak kullanılan bu malzemelerin belirli ömürleri vardı. Mesela quartz kumun ters yıkama olmadan kirlilikleri sonsuza kadar tutabilmesi mümkün değildir. Bu aletler basit ev tipisu arıtma cihazları oldukları için mekanizmalarında ters yıkama sistemleri elbette yoktu. Dolayısıyla suyun kirlilik durumuna göre doygunluğa ulaşan kum filtresi yeni gelen kirlilikleri tutamayıp içme suyuna bulaştırdığı gibi yoğun kirlilik durumlarında bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların da üremesine yol açabilmekteydi. Arıtma filtreleri bakteriyolojik kirlilik açısından önemlidir. Arıtma filtrelerinin düzenli bakımları ve gerektiği anda değiştirilmesi gereklidir. Yeni tip su arıtma cihazlarında kullan-at tipi arıtma filtreleri kullanılmaktadır. Bu hijyen açısından ve suyun sağlıklı olarak arıtılması için oldukça önemlidir. Hatta in-line tipi filtreler filtre medyası ve housing ile birlikte değiştiği için hijyen açısından son derece kullanışlı uygulamalar olmuşlardır. Su arıtma fiyatları arıtma filtrelerinin ve housinglerin kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Ülkemizde genelde Taiwan, Güney Kore ve Çin gibi uzakdoğu ülkelerinin üretmiş olduğu cihazlar pazarlanmaktadır. Bu ülkelerdeki cihazlar kalite olarak farklılık gösterebilmektedir. Ülkemize getirilen Çin malı cihazların çoğunluğunun kalitesi düşüktür. ISO 9001, ISO 14001 gibi sertifikaları olmayan merdiven altı üretim tesislerinden getirilen bu cihazların fiyatları oldukça düşük olmasına karşın sağlığı tehdit edebilecek unsurlara sahip olup olmadığı bilinmemektedir. Malzeme kalitesi açısından kendini belli eden bu cihazlar genelde atık plastiklerin eritilmesiyle tekrar üretilmektedir. Herhangibir sağlık sertifikası olmayan bu cihazlardan kesinlikle kaçınmak gerekir.