Su Arıtma Cihazlarının Faydaları

       Doğru kullanıldığı vakit su arıtma cihazlarının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Öncelikle bir su arıtma cihazının bu bir su yumuşatma sistemi olabilir veya içme amaçlı olarak kullanılan tezgahaltı reverse osmosiscihazlarından birisi olabilir optimum faydalı olabilmesi için suyumuzun özelliklerini bilmeli ve buna göre cihaz tercihinde bulunmalıyız. Suyumuz ne kadar kaliteli olursa olsun şebeke borularından gelebilecek kirliklere karşı tesisat tipi kartuş filtrelerle önlem almalıyız. Tortu, kir, kum, çamur gibi bileşenleri tutan sediment filtreleri gözlemleyerek düzenli periyotlarla değişimini sağlamalıyız. Çoğu şebeke sularımızda kireç oluşturan kasiyum, magnezyum gibi +2 değerlikli iyonlar oldukça fazla bulunmaktadır. Bunların bir su yumuşatma sistemi ile sudan alınması vücudumuz için olduğu kadar tesisatlarımız ve çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şofben, kombi gibi makinelerimiz için de oldukça faydalı olup cihazların ömürlerini uzatacaktır. Isı üreten makinelerde kireçlenme oluşmayacağı için ısı kaybı dolayısıyla enerji kayıpları yaşanmayacak ve buda yüksek miktarlarda tasarruf olarak bütçenize geri dönecektir. Aktif karbon elementi ile kloru alınmış ve reçineli sistemle kireci alınmış su cilt için son derece faydalı olup duş alırken, el yüz yıkarken dişlerimizi fırçalarken vücudumuza uygun sağlıklı bir su kullanmanın faydasını yaş ilerledikçe görmemek mümkün değildir.

 Su Arıtma Cihazları

Su arıtma cihazlarını sınıflandıracak olursak piaysada tezgahaltı ve tezgahüstü olmak üzere 2 grupta sınıflandırabiliriz. Niteliklerine göre de su yumuşatma, reverse osmosis (ters osmoz), mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon, alkali su arıtma olarak sınıflandırma yapabiliriz.

su arıtma cihazları sınıflandırması

Su yumuşatma sistemleri genel olarak kullanma amaçlı sular için tasarlanmış olup içme sularına yönelik uygun cihazlar değillerdir. İçme suları için ekstra özellikleri olan cihazların kullanılması gerekmektedir. Özellikle su yumuşatma kullanılan sistemlerde içme suyu eldesi için revers osmosis sistemler ve sonrasında alkali suların kullanımı önerilmektedir. Su yumuşatma cihazından sonra kullanılacak ultrafiltrasyon sistemi bakteri ve virüs dezenfeksiyonu açısından mükemmel ve ekonomik bir sistem olmakla birlikte içme suyuna yönelik uygun bir sistem olmamaktadır. İçilebilir nitelikteki sular için ön arıtım filtreleri ile beraber ultrafiltrasyon sistemi mineralleri kaybetmemesi özelliği ile mükemmel bir arıtma tekniği olmaktadır. İçme suyu amacına yönelik evsel ultrafiltrasyon sistemlerinde su kaybı olmamaktadır. Cihaz suyu filtrasyondan geçirdikten sonra olduğu gibi iletmektedir. Nanofiltrasyon sistemlerinde ise kullanılan teknolojiye bağlı olarak ters yıkama var olan sistemlerde az da olsa su kaybı yaşanabilmektedir. Evsel reverse osmosis cihazlarında ise %70’e yakın su kaybı yaşanmaktadır. İçme suyu şebekemiz çok kirli değilse ve özellikle arsenik, kurşun, kadmiyum, brom, bor, civa, aliminyum, bakır, kalay, krom, platin gibi ağır metaller su içerisinde yer almıyorsa reverse osmosis (ters osmoz) sistemlerinin kullanılmasının hiçbir anlamı yoktur. Bu sistemler yerine su kirlilik derecelerine bağlı olarak az kirliden çok kirliye doğru sırasıyla mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon ürünleri tercih edilebilir. Evimizde kullanma amaçlı olarak su yumuşatma sistemleri kullanılabilir ancak içme suyu için mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon teknolojilerinden birini kullanacaksak ayrı bir hattan cihaza su almamız faydalı olacaktır. Buna imkan yoksa su içerisindeki tuz iyonları yoğunluğu bakımından ters osmoz sistemlerinin tercih edilmesi gerekir. Ultrafiltrasyon ve nanofiltrasyon cihazları ülkemiz için çok uygun olmasına karşın ne yazıkki piyasada aynı sıklıkla bulunamamaktadır.

 

Piyasada su arıtma cihazlarını ost, ihlas, waterlife, espring, comtech, naturel, waterbox, aqualine, spring water, türksu, aquatürk, ocean, dinamik, rainbow, rainsoft, bmb, bms gibi markalarla bulabilirsiniz